Menu witryny

Uczestniczymy w

English Teaching
Szkoła bez przemocy
Szkoła promująca zdrowie
Szansa dla Młodego Serca

Nasze certyfikaty


Szkoła promuje zdrowie

Statystyka

od dnia 8 listopada 2006 odwiedziło nas 2264139 gości

Start arrow Wszystkie publikacje arrow Aktualności arrow Lekcja miłości do zwierząt z pisarzem Tomem Justyniarskim
Lekcja miłości do zwierząt z pisarzem Tomem Justyniarskim Drukuj Email

Dnia 21  marca odbyła się w naszej szkole niezwykła lekcja –„LEKCJA MIŁOŚCI  DO ZWIERZĄT”. Poprowadził ją nauczyciel, pisarz i obrońca zwierząt Tom Justyniarski. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas 1-4 oraz dzieci z oddziałów zerowych.

Tom Justyniarski jest znanym działaczem na rzecz ochrony zwierząt i aktywnie walczy o poszanowanie ich praw. Jest rzecznikiem prasowym Towarzystwa Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej, inicjatorem akcji „Dzieci czytają psom w schroniskach”, pomysłodawcą pierwszego w Polsce i w Europie „Okna życia dla zwierząt” oraz założycielem Szkolnych Kół Towarzystwa Obrony Zwierząt „Anioły ze Szkoły”. Jego misją jest szerzenie miłości i szacunku dla zwierząt. Tom Justyniarski  jest autorem jednej z najlepszych książek dla dzieci - "Psie troski", która zajęła pierwsze miejsce w konkursie  Ministerstwa Edukacji Narodowej,  zostając lekturą szkolną.

Naszego gościa, który przyjechał do nas z Warszawy powitała dyrektor szkoły p. Renata  Radziulewicz.Następnie pisarz opowiedział parę słów o sobie oraz przedstawił swoją towarzyszkę a zarazem  członka rodziny  - suczkę rasy chihuahua  - Lusię Justyniarską. Zaprosił dzieci, aby w podobny sposób przedstawiły swoich pupili.  Autor opowiadał o  książkach, które napisał, czytał ich fragmenty, zachęcając do przeczytania.

Tomasz Justyniarski podczas spotkania starał się uwrażliwić najmłodszych uczestników na los zwierząt, mówił o miłości i szacunku, jakimi powinniśmy obdarzać naszych czworonożnych przyjaciół. Autor wielokrotnie podkreślał, że nasi pupile potrafią być prawdziwymi przyjaciółmi, wiernie służyć, kochać  ale oczekują tego samego od człowieka. Starał się pokazać uczestnikom spotkania podobieństwo ludzi i zwierząt a przede wszystkim uświadomić  to,  że zwierzęta czują, tak jak ludzie odczuwają ból, tęsknotę smutek. Uczniowie wsłuchiwali się w bicie swego serca a następnie Nadia z klasy pierwszej sprawdziła jak bije serce suczki Lusi.  Dzieci zgodnie stwierdziły  powtarzając głośno słowa pisarza: „Zwierzęta czują tak jak my”. Tom Justyniarski dzielił się swoimi doświadczeniami z akcji ratowania setek psów, kotów, bocianów, koni, a nawet porzuconego węża. Nasi uczniowie również okazali się  małymi bohaterami, gdyż  udało im się ocalić zwierzęta, o czym opowiedzieli swoim koleżankom i kolegom.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści i porad autora jak szanować i troszczyć się o zwierzęta, chętnie odpowiadały na pytania i brały udział w proponowanych ćwiczeniach.

Podsumowaniem lekcji było powtórzenie najważniejszych treści przekazanych przez nauczyciela:

  •  ZWIERZĘTA TO NASZA RODZINA.
  •  ZWIERZĘ NIE JEST RZECZĄ.
  •   ZWIERZĘTA CZUJĄ TAK JAK MY.

Uczniowie wraz z p. Izabelą Ćwik podziękowali panu Tomowi Justyniarskiemu za wspaniałą lekcję, wrażliwość i pomoc bezbronnym zwierzętom, wręczając pisarzowi  „Certyfikat Wielkiego Serca”.

Na koniec spotkania można było zakupić książki  i uzyskać autograf naszego gościa.

Spotkanie z pisarzem i obrońcą  zwierząt – Tomem Justyniarskim  było cenną lekcją. Jej przesłania zapamiętamy na długo a przede wszystkim będziemy się starać  wdrażać je w naszym życiu.

          Dziękuję Dyrekcji za pomoc w organizacji spotkania,  Radzie Rodziców szkoły podstawowej oraz przedszkola za pokrycie kosztów,  nauczycielom: p. W. Nosek, E. Rudnik i K. Cybulowi za pomoc w przygotowaniu i dekoracji sali.

                                                                                                              Izabela Ćwik

123456789101112131415161718192021                                                                                                                                                         

                                                                    

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
© 2019 Szkoła Podstawowa w Rynie; wykonanie domki na Mazurach