Menu witryny

Uczestniczymy w

English Teaching
Szkoła bez przemocy
Szkoła promująca zdrowie
Szansa dla Młodego Serca

Nasze certyfikaty


Szkoła promuje zdrowie

Statystyka

od dnia 8 listopada 2006 odwiedziło nas 2240682 gości

Start arrow Wszystkie publikacje arrow Świetlica arrow Światowy Dzień Kota w świetlicy
Światowy Dzień Kota w świetlicy Drukuj Email

"Bo koty są dobre na wszystko. Na wszystko, co życie nam niesie. Bo koty, to czułość i bliskość na wiosnę, na lato, na jesień. A zimą – gdy dzień już zbyt krótki i chłodnym ogarnia nas cieniem, to kot – Twój przyjaciel malutki otuli Cię ciepłym mruczeniem…"                   (F.Klimek)


W ostatnich dwóch tygodniach  lutego w świetlicy szkolnej  dużo uwagi poświęciliśmy tematyce domowych zwierzaków, gdyż 17 lutego obchodzony był Światowy Dzień Kota. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej   aktywnie uczestniczyli w obchodach tego nietypowego święta. Podjętych zostało wiele działań  mających na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka i uwrażliwienie los bezdomnych zwierząt. Były to m.in.: pogadanki, rozmowy, czytanie fragmentów książek, prezentacje multimedialne, projekcje filmów edukacyjnych, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe, spotkanie z weterynarzem, konkurs plastyczny.

Podczas różnorodnych form zajęć dzieci poznały ciekawostki dotyczące życia kotów dzikich i domowych, dowiedziały się czym należy prawidłowo karmić te zwierzęta, jak o nie dbać, jak przygotować mieszkanie na przybycie nowego domownika, jak rozumieć koci język. Mówiliśmy o kocich zwyczajach, poznaliśmy popularne rasy. Poruszyliśmy również  problem kotów wolnożyjących i opieki nad nimi. Dzieci opowiadały  o swoich kocich pupilach, tych domowych i postaciach z bajek czy filmów.  Chętnie wykonywały różnorodne prace plastyczne związane z tematem miłych futrzaków.

27 lutego 2019 roku w związku z  obchodami Dnia Kota  odwiedził nas niezwykły gość – lekarz weterynarii p. Aleksandra Szczebiot - osoba, która w swojej codziennej pracy pomaga zwierzętom.  Pani Aleksandra podzieliła się swoją fachową wiedzą na temat  zwierząt a w szczególności kotów. Mówiła o ich upodobaniach  i zwyczajach, wyjaśniła jak powinna wyglądać opieka nad domowymi pupilami oraz jak pomagać kotom wolnożyjącym czy bezdomnym. Przypomniała o obowiązkach właścicieli dotyczących dbania o zdrowie zwierząt. Przyniosła wiele pomocy i przedmiotów używanych w  swojej pracy weterynarza. Dzieci zadawały mnóstwo pytań dotyczących nie tylko kotów ale również zwierząt dzikich i egzotycznych, na które nasz gość bez problemu udzielał odpowiedzi.  Na zakończenie spotkania dzieci  podziękowały pani weterynarz za odwiedziny, wręczyły pamiątkowy dyplom i  upominek. Pani Aleksandra  również przygotowała  dla nas słodką niespodziankę. Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem i wzbudziło wiele emocji.

Obchody Dnia Kota zakończyło podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Mój przyjaciel kot”.  Dzieci wykonały w różnych technikach i formach piękne prace przedstawiające kota.  Najliczniej w tym przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie z klas I-III.   Wszyscy  uczestnicy konkursu  otrzymali  dyplomy a zwycięzcy nagrody.  Gratulujemy!

Czas poświęcony „kociej” tematyce  upłynął szybko i przyjemnie. Mimo, iż Święto  Kota przypada raz w roku , miłości i szacunku do zwierząt uczymy każdego innego dnia. Zwierzęta, szczególnie bezdomne, potrzebują uwagi i opieki  człowieka przez okrągły rok.

                                        Kochajmy zwierzęta nie tylko od święta!

Izabela Ćwik

12345678910111213141516181719

20

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
© 2019 Szkoła Podstawowa w Rynie; wykonanie domki na Mazurach