Menu witryny

Uczestniczymy w

English Teaching
Szkoła bez przemocy
Szkoła promująca zdrowie
Szansa dla Młodego Serca

Nasze certyfikaty


Szkoła promuje zdrowie

Statystyka

od dnia 8 listopada 2006 odwiedziło nas 2118588 gości

Start arrow Wszystkie publikacje arrow Aktualności arrow Dzień Ziemi w klasach IV - VI Szkoły Podstawowej w Rynie
Dzień Ziemi w klasach IV - VI Szkoły Podstawowej w Rynie Drukuj Email

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas". Florian Plit.

Dzień Ziemi to najważniejsze święto ekologiczne, które obchodzimy co roku 22 kwietnia.  W naszej szkole, również świętowaliśmy obchody, lecz w niestandardowy sposób. Poprzez działania, które za chwilę opiszę, chcieliśmy uświadomić uczniów, jak ważna jest postawa ekologiczna, a bardzo  kruchy ekosystem, zależny jest od naszego codziennego postępowania wobec planety Ziemi. Dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia bardzo ciekawego i pouczającego przedstawienia pt. „Rok z życia bociana” przygotowanego przez klasę Vb pod czujnym okiem pani Elżbiety Rajcow. Aktorzy w sposób bardzo przystępny, zapoznali nas z ważnymi etapami w życiu  bocianów tj. zakładanie gniazd, przebieg lęgów, rozwój młodych, zimowisko. Uroku dodały wiersze, oraz piosenki, które z przyjemnością słuchaliśmy. Bardzo serdecznie gratulujemy organizatorom widowiska. Następnie wszyscy udaliśmy się spacerem do Ryńskiej Oczyszczalni Ścieków, podziwiając po drodze piękno naszej okolicy. Na miejscu przywitał nas pan Zbigniew Skwarski, który oprowadził nas po terenie oczyszczalni, przybliżając nam sposób działania tego miejsca,  oraz jego ważne znaczenie dla naszej gminy.

Po powrocie do szkoły w salach lekcyjnych czekały na nas różne ciekawe zadania do wykonania. Klasy zostały podzielone na trzy grupy, pierwsza z nich miała za zadanie wykonać pracę plastyczną na szarym papierze techniką dowolną, ukazującą obecny etap w życiu bocianów. Zadanie nie było proste, ale dzięki obejrzanemu przedstawieniu dzieci doskonale wiedziały, co muszą zawrzeć w pracy. Plakaty zostały powieszone w widocznej części korytarza obok szatni. Kolejna grupa miała za zadanie zapoznać się z tekstem „Rok z życia bociana”, w którym były zamieszczone ważne informacje odnośnie tych pięknych ptaków, a następnie wytypowały przedstawiciela grupy, który prezentował ich kolejnego dnia w konkursie wiedzy o bocianach. Ostatnia grupa wzięła udział w „VI edycji listu dla Ziemi”. Uczniowie pisali bardzo interesujące listy do naszej planety, w których podkreślali, że bardzo zależy im na tym, aby była czysta i zadbana i cieszyła swoim pięknem jeszcze wiele pokoleń. Pięć najlepszych prac zostało wywieszonych na sztalugach obok szatani, które można przeczytać. Kulminacyjnym punktem programu dzisiejszego dnia był spacer wszystkich klas, który miał pokazać, że jest to doskonała forma kontaktu z przyrodą połączona z aktywnym sposobem spędzania czasu wolnego na łonie natury. Niestety spacer musiał zakończyć się wcześniej, ponieważ pogoda spłatała nam figla(zaczął padać deszcz). To był wspaniały dzień pełen niezapomnianych wrażeń. Oprócz tego, że miło spędziliśmy wspólnie czas, bardzo dużo dowiedzieliśmy się o przyrodzie, bocianach i sposobach dbania o naszą piękną planetę. Jestem przekonana, że zajęcia zmotywowały młodzież do troszczenia się o piękno naszej okolicy i nawyki te wejdą im „w krew”.

 Tekst: Elwira Wilamowicz

planet1planet3planet4planet5planet6planet7

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
© 2019 Szkoła Podstawowa w Rynie; wykonanie domki na Mazurach