Menu witryny

Uczestniczymy w

English Teaching
Szkoła bez przemocy
Szkoła promująca zdrowie
Szansa dla Młodego Serca

Nasze certyfikaty


Szkoła promuje zdrowie

Statystyka

od dnia 8 listopada 2006 odwiedziło nas 2264083 gości

Start
Lekcja miłości do zwierząt z pisarzem Tomem Justyniarskim

Dnia 21  marca odbyła się w naszej szkole niezwykła lekcja –„LEKCJA MIŁOŚCI  DO ZWIERZĄT”. Poprowadził ją nauczyciel, pisarz i obrońca zwierząt Tom Justyniarski. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas 1-4 oraz dzieci z oddziałów zerowych.

Tom Justyniarski jest znanym działaczem na rzecz ochrony zwierząt i aktywnie walczy o poszanowanie ich praw. Jest rzecznikiem prasowym Towarzystwa Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej, inicjatorem akcji „Dzieci czytają psom w schroniskach”, pomysłodawcą pierwszego w Polsce i w Europie „Okna życia dla zwierząt” oraz założycielem Szkolnych Kół Towarzystwa Obrony Zwierząt „Anioły ze Szkoły”. Jego misją jest szerzenie miłości i szacunku dla zwierząt. Tom Justyniarski  jest autorem jednej z najlepszych książek dla dzieci - "Psie troski", która zajęła pierwsze miejsce w konkursie  Ministerstwa Edukacji Narodowej,  zostając lekturą szkolną.

Naszego gościa, który przyjechał do nas z Warszawy powitała dyrektor szkoły p. Renata  Radziulewicz.Następnie pisarz opowiedział parę słów o sobie oraz przedstawił swoją towarzyszkę a zarazem  członka rodziny  - suczkę rasy chihuahua  - Lusię Justyniarską. Zaprosił dzieci, aby w podobny sposób przedstawiły swoich pupili.  Autor opowiadał o  książkach, które napisał, czytał ich fragmenty, zachęcając do przeczytania.

Tomasz Justyniarski podczas spotkania starał się uwrażliwić najmłodszych uczestników na los zwierząt, mówił o miłości i szacunku, jakimi powinniśmy obdarzać naszych czworonożnych przyjaciół. Autor wielokrotnie podkreślał, że nasi pupile potrafią być prawdziwymi przyjaciółmi, wiernie służyć, kochać  ale oczekują tego samego od człowieka. Starał się pokazać uczestnikom spotkania podobieństwo ludzi i zwierząt a przede wszystkim uświadomić  to,  że zwierzęta czują, tak jak ludzie odczuwają ból, tęsknotę smutek. Uczniowie wsłuchiwali się w bicie swego serca a następnie Nadia z klasy pierwszej sprawdziła jak bije serce suczki Lusi.  Dzieci zgodnie stwierdziły  powtarzając głośno słowa pisarza: „Zwierzęta czują tak jak my”. Tom Justyniarski dzielił się swoimi doświadczeniami z akcji ratowania setek psów, kotów, bocianów, koni, a nawet porzuconego węża. Nasi uczniowie również okazali się  małymi bohaterami, gdyż  udało im się ocalić zwierzęta, o czym opowiedzieli swoim koleżankom i kolegom.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści i porad autora jak szanować i troszczyć się o zwierzęta, chętnie odpowiadały na pytania i brały udział w proponowanych ćwiczeniach.

Podsumowaniem lekcji było powtórzenie najważniejszych treści przekazanych przez nauczyciela:

  •  ZWIERZĘTA TO NASZA RODZINA.
  •  ZWIERZĘ NIE JEST RZECZĄ.
  •   ZWIERZĘTA CZUJĄ TAK JAK MY.

Uczniowie wraz z p. Izabelą Ćwik podziękowali panu Tomowi Justyniarskiemu za wspaniałą lekcję, wrażliwość i pomoc bezbronnym zwierzętom, wręczając pisarzowi  „Certyfikat Wielkiego Serca”.

Na koniec spotkania można było zakupić książki  i uzyskać autograf naszego gościa.

Spotkanie z pisarzem i obrońcą  zwierząt – Tomem Justyniarskim  było cenną lekcją. Jej przesłania zapamiętamy na długo a przede wszystkim będziemy się starać  wdrażać je w naszym życiu.

          Dziękuję Dyrekcji za pomoc w organizacji spotkania,  Radzie Rodziców szkoły podstawowej oraz przedszkola za pokrycie kosztów,  nauczycielom: p. W. Nosek, E. Rudnik i K. Cybulowi za pomoc w przygotowaniu i dekoracji sali.

                                                                                                              Izabela Ćwik

123456789101112131415161718192021                                                                                                                                                         

                                                                    

 
Kot - Bohater Literacki

Z okazji ,,Światowego Dnia Kota” Biblioteka Szkolna zorganizowała imprezę czytelniczą  dla uczniów klas II-VII. Uczestnicy  mogli skorzystać z wielu atrakcji, które  były dla nich przygotowane.  Mogli  obejrzeć wystawę książek i  czasopism pt ,,Koty, kotki, kocury na kartach literatury”. Miłośnicy kotów  oglądali różne przedmioty z wizerunkiem kota. Uczniowie brali udział w konkursach czytelniczych pt ,,,Kocie sprawki” takie jak: dyktando z kotem, związki frazeologiczne i przysłowia o kotach, ukryty ,,kot” w wyrazach. Można było również popisać się znajomością książek o kotach i uzupełniać tablicę pt  ,,Kot w tytule”. Czytaliśmy również książki o kotach: ,,Nowe przygody Filemona”,   „Kot, który zgubił dom” , „Kocie historie”.  Uczniowie z wielkim zapałem  wykonywali  prace plastyczne: koty z rolek po papierach , zakładki do książek, maski kota. Na zakończenie imprezy był słodki poczęstunek - ,,Kocie łakotki”, dzieciom najbardziej smakowało ciasto ,,kocie łby” i ciastka ,,kocie pazurki”. 
                                                                                  Bogusława Fabrykowska


123456789

                                                                                

 
Akademia Pana Kleksa w Internetowym Teatrze dla Szkół

19 marca 2019 r. uczniowie klasy IIb, IIIa, IIIb obejrzeli  w świetlicy spektakl muzyczny pt. „Akademia Pana Kleksa”  w reżyserii  Jerzego  Jana Połońskiego,  przygotowany przez  rzeszowski Teatr Maska. To kolejna odsłona Internetowego Teatru dla Szkół, organizowanego przez Telewizję Polską.

Spektakl familijny opowiadał o niezwykłej szkole Ambrożego Kleksa, w której nauka jest przyjemnością i niesamowitą przygodą.  Uczniowie wraz z Akademią Pana Kleksa udali się   w kolorową i muzyczną podróż do świata wyobraźni.

Spektakl podobał się młodym widzom. Czekamy na kolejną odsłonę iTeatru.

                                                                                                           Izabela Ćwik

123

 
Ogłoszenie

Szanowni Państwo

Przypominamy, że opłaty za przedszkole oraz obiady szkolne należy dokonywać do 10 każdego miesiąca:
  • u intendentki
lub
  • na wskazany rachunek bankowy (tu liczy się data wpływu środków).

Prosimy o terminowe dokonywanie opłat.

Dyrektor ZSP w Rynie - mgr Renata Radziulewicz
 
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2019
gl

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu DBI 2019 odbyła  się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Społeczność  naszej szkoły  również włączyła się do tej akcji. Przez cały miesiąc luty w naszej szkole były realizowane różne przedsięwzięcia związane z Dniem Bezpiecznego Internetu.  

W świetlicy szkolnej odbywały  się zajęcia edukacyjne na temat. „Dzień Bezpiecznego Internetu – jestem bezpieczny w Sieci” dla  grup uczniów klas I-III prowadzone przez p.I.Ćwik. Uczestnicy świetlicy poznawali  zasady  bezpiecznego korzystania z Sieci, omawiali zastosowania Internetu, wskazywali  jego dobre strony oraz zagrożenia płynące z nieprawidłowego korzystania z multimediów. Dzieci poznały  sposoby  reagowania na niebezpieczeństwa internetowe oraz dowiedziały się, gdzie szukać pomocy w przypadku niepokojących sytuacji. Podczas zajęć dzieci oglądały filmy edukacyjne z serii „Owce w sieci”, rozwiązywały quizy, tworzyły kontrakt o korzystaniu z Internetu .

Tematyka bezpieczeństwa w Sieci poruszana również była na zajęciach lekcyjnych. Omawiane były  zasady netykiety oraz zagrożenia  wynikające z nieprawidłowego korzystania z Internetu. Chłopcy z klasy  Va pod kierunkiem p. L.Jabłońskiej i p. E.Wilamowicz wykonali plakat o bezpieczeństwie w Internecie. Dziewczynki natomiast  stworzyły grę w formie chińczyka. Powstała do niej instrukcja, kostka pionki. Ponadto uczniowie rozwiązywali  dyktando graficzne z hasłem: Dzień Bezpiecznego Internetu.  Korzystali również z maty edukacyjnej  kodując  drogę do wylosowanych spinerem zasad  bezpieczeństwa w Sieci. Uczennice klasy VIa pod kierunkiem p. M.Posdziech tworzyły tematyczne rymowanki, wykonały również lapbooka z zasadami bezpiecznego Internetu. Za włączenie się w obchody DBI nasza szkoła otrzymała zaświadczenie z podziękowaniem od organizatorów.

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu zachęciły nas do aktywnego współdziałania  i dbania o cyfrowe bezpieczeństwo. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Izabela Ćwik

n12

n3

n23

4


 

6

85


910111314


15


  
 

  


zas

16

20

19

18

 

 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 6 - 10 z 657
 
© 2019 Szkoła Podstawowa w Rynie; wykonanie domki na Mazurach