Menu witryny

Uczestniczymy w

English Teaching
Szkoła bez przemocy
Szkoła promująca zdrowie
Szansa dla Młodego Serca

Nasze certyfikaty


Szkoła promuje zdrowie

Statystyka

od dnia 8 listopada 2006 odwiedziło nas 1884271 gości

Start
Mikołajkowa wizyta w Przedszkolu

7 grudnia 2017 r. uczniowie klasy IIa Gimnazjum w Rynie odwiedzili Przedszkole. Gimnazjaliści przeczytali młodszym kolegom samodzielnie napisane bajki. Przedszkolaki bardzo się ucieszyły i grzecznie słuchały. Gdy czytanie dobiegło końca, gimnazjaliści przekazali dzieciom pięknie ilustrowany tomik z własnymi bajkami. To było niezapomniane przeżycie!

                                                                                                             Kuba Leonik klasa IIa

miko1

 

                                                                                                                        

 

 
Internetowy Teatr TVP dla Szkół

13 grudnia uczniowie z klasy IIb, IIIb  oraz  grupa dzieci z przedszkola  w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla Szkół obejrzeli w świetlicy  spektakl pt. „Kopciuszek” z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. W rolę bajkowych postaci wcieliły się lalki z rodu mupetów, a wśród nich gadający kot, śpiewające warzywa i mówiące dziwnymi językami przedmioty. Wszyscy widzowie z ogromnym zaciekawieniem śledzili losy słynnego Kopciuszka. Możliwość oglądania spektaklu pozwoliła dzieciom wczuć się w prawdziwie teatralną atmosferę.


123456
 
Góra Grosza

UWAGA !!!

Ruszyła osiemnasta edycja Góry Grosza - akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom

Celem akcji jest pomoc dzieciom, które z rożnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym,  w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych. Akcja „Góra Grosza” organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 28 listopada 2017 r. do 02 stycznia 2018 r. Polega na zbiórce monet groszowych (od 1 gr do 50 gr). Możliwa jest zbiórka większych nominałów. W naszej szkole zbiórka trwa do dnia 22 grudnia 2017 r.  Mamy nadzieję, że i w tym roku dzieci oraz młodzież przyłączą się do akcji i razem uzbieramy  kolejną olbrzymią Górę Grosza.

plakat_grosz

 

 
Tradycje polskie. Mikołajki w świetlicy.

6 grudnia od rana dzieci dekorowały choinkę w sali zabaw a potem częstowały się słodyczami, owocami, napojami. Słuchały bajek o Świętym Mikołaju oraz wyszukiwały informacji o tradycjach związanych z tym dniem. W związku z tym, że klasy I-III wyjechały do Wioski Świętego Mikołaja do Gwarka cała impreza została przeniesiona na następny dzień, czyli 7 grudnia. Stoły były pełne słodyczy, owoców i zdrowych napojów. Świetlicę odwiedził Święty Mikołaj ze Śnieżynką. Po rozmowie dzieci dowiedziały się o tradycjach mikołajkowych w różnych krajach. Śnieżynka czytała, że może być Dziadek Mróz, Gwiazdor, Magowie itd. Dzieci dowiedziały się też, że słodkie prezenty, które znajdują w bucie, w innych krajach zostawiane są  na parapecie, na schodach przed domem, w kominku. Mikołaj zaprosił na warsztaty dekorowania bombek a dzieci w podziękowaniu zaśpiewały kolędy. Na koniec warsztatów  wszyscy razem wykonali piękną wielką gwiazdę z papieru.

1234567910111213141516171819202122232827

 
Małe, ale jak wielkie serca naszych uczniów

Wszyscy czujemy, że „wielkimi krokami” zbliżają się święta. Niestety ten magiczny czas, nie jest tak wyjątkowy dla wszystkich… W Internecie widzimy mnóstwo ogłoszeń z prośbą o pomoc, ale czy zawsze znajdujemy czas, by wesprzeć potrzebujących? I właśnie od tego pytania wszystko się zaczęło…

W dniu 27.11.2017r w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Rynie, rozpoczęła się  mikołajkowa zbiórka dla podopiecznych schroniska w Pudwągach k. Kętrzyna. Akcja pod hasłem „Mega paka dla zwierzaka” trwała 5 dni, a jej efekty przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorek.  Ale zacznijmy może od początku…

           

            W połowie listopada, Pani Patrycja Mścichowska skontaktowała się z pracownikiem schroniska w Pudwągach, aby dowiedzieć się w jaki sposób społeczność naszej szkoły i przedszkola mogłaby pomóc biednym zwierzątkom, które nie mają swojego domu i są zmuszone przebywać w schronisku. Następnie zostały stworzone plakaty promujące akcję, na których można było znaleźć dokładne informacje o tym czego potrzebują podopieczni schroniska, gdzie należy przynosić dary oraz kiedy akcja będzie przeprowadzona.

Nadeszła lawina wsparcia… Już pierwszego dnia można było zobaczyć, jak dzieci zaangażowały się w pomoc. Zarówno te małe rączki, jak również te duże, przynosiły do szkoły suchą karmę, puszki z pożywieniem, smycze, obroże, miski i kocyki (niektóre z tych koców, dzieci miały od urodzenia, a mimo to chciały oddać je biednym zwierzętom). Już po kilku dniach okazało się, że kartony, które otrzymały grupy przedszkolne i klasy szkolne są zbyt małe, aby pomieścić wszystkie dary, które przynoszą dzieci. Dzięki ogromnej pomocy Zuzanny  Wajszczuk, Dominika Larm, Oskara Romanowskiego oraz wielu innych dzieci udało nam się przenieść wszystkie dary w wyznaczone miejsce. Mieliśmy nie lada wyzwanie, jak to wszystko zmieścić w składziku i w jaki sposób następnie dostarczyć to  do schroniska. Jednak dobrych serc w naszym miasteczku nie brakuje i szybko do pomocy zgłosiły się osoby, które zaoferowały swoją pomoc w kwestii transportu zebranych darów.

 W dniu 05.12.2017r. tuż przed mikołajkami, załadowane po sufit auta ruszyły w kierunku schroniska w Pudwągach. A tam wielkie zaskoczenie… Pracownicy schroniska nie mogli uwierzyć w ilość zebranych darów, które po otwarciu bagażników samochodów, zaczęły z nich  wypadać. Pani Elżbieta Dąbrowska kierownik schroniska, oprowadziła nas po jego terenie, pokazała nam mieszkańców tego miejsca i opowiedziała o swoich podopiecznych. Serce się naprawdę ściskało na widok tych zwierząt. Pocieszający było tylko fakt, że są pod naprawdę wspaniałą opieką i chociaż nie mają swoich domów, to warunki w jakich przebywają są naprawdę godziwe, a opieka profesjonalna. Na koniec spotkania, pani Patrycja wręczyła choinkę zrobioną z makaronu na pamiątkę naszej współpracy.

Kochani, uważamy że nasza społeczność przedszkolna i szkolna spisała się na medal. Wspólnymi siłami odnieśliśmy ogromny sukces. Pomimo tego, że w dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy mocno zabiegani, znaleźliśmy czas i chęci, by pomóc.  Bez wątpienia więc  możemy stwierdzić, iż cel przedsięwzięcia został osiągnięty. Oprócz tego, że udało nam się wesprzeć podopiecznym schroniska, dzieci i młodzież uczyły się odpowiedzialności i wrażliwości na los innych. Nie były obojętne na krzywdę zwierząt, których wokół nas nie brakuje.  Akcja uświadomiła również, iż psy i koty oswojone przez człowieka, często nie znajdują miejsca w domu. Czasem mają szansę poczuć czym jest prawdziwa rodzina, by potem zostać porzucone daleko od pana. Są też sytuacje  wręcz odwrotne, zwierzęta przywiązane do budy krótkim łańcuchem, czekają na miskę, która może się nie pojawić. Taki los dotyczy wielu zwierząt i musimy o tym pamiętać, nawet jeśli nasi pupile mają wszystko czego potrzebują, są  takie, którym należy pomóc.

Drogie dzieci, drodzy rodzice, nauczyciele- bardzo dziękujemy Wam za zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Dziękujemy również samorządowi uczniowskiemu  i pani Aldonie Lemieszek za pomoc przy organizacji. Jesteśmy także wdzięczne naszym pomocnikom: państwu Żanecie i Danielowi  Jarmowskim, panu Damianowi Jarmowskiemu oraz panu Robertowi Mścichowskiemu z synem Olafem, którzy spakowali i zawieźli wszystkie dary do schroniska, bez waszej pomocy miałybyśmy ogromny problem z transportem. Dziękujemy również pracownikom Biblioteki Miejskiej w Rynie za wsparcie akcji i dostarczenie karmy, jak również wszystkim osobom prywatnym z Rynu, które nie są związane z naszą szkołą, a włączyły się w naszą akcję. Aż chciałoby się na koniec zaśpiewać „Mamy tę moc”. Pozdrawiamy Was serdecznie i co powiecie na kolejną taką zbiórkę za rok?- Patrycja Mścichowska, Elwira Wilamowicz.

 

                                                                                  Autor : Elwira Wilamowicz

12345678910111213141516171819

 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 31 - 35 z 594
 
© 2018 Szkoła Podstawowa w Rynie; wykonanie domki na Mazurach